Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Čertův most
Čertův most je asi 18 metrů vysoký skalní oblouk, který leží v Suchém žlebu v Moravském krasu, asi 500 metrů od Kateřinské jeskyně. Kdysi zde byla jeskyně, která byla vytvořena vodami tekoucími Suchým žlebem. Eroze vody a vnější vlivy způsobily, že z této jeskyně zbyl jen jeden velký a jeden malý skalní oblouk, které se tyčí nad žlebem.
Skalní klenba byla zejména v 19. století hojným cílem návštěvníků Moravského Švýcarska a až do zpřístupnění jeskyní byla po Macoše prakticky druhou největší atrakcí. Starohrabě Hugo František Salm, který se staral o povznesení turistiky v kraji, nechal již počátkem 19. století zbudovat naproti tomuto skalnímu mostu pavilón, kam se mohli uchýlit návštěvníci před deštěm. Tuto scenérii nakreslil roku 1833 známý malíř. F. Richter, v roce 1875 namaloval Čertův most malíř E. Herold.


Čertův most společně s pavilónem (F. Richter)

Přestože se jedná o jednu z nejkrásnějších partií v Moravském krasu, je Čertův most pro běžného návštěvníka téměř "neviditelný." Lokalita je zarostlá lesem a náletovými dřevinami a z cesty je částečně vidět pouze mimo vegetační období.


Čertův most Průvodce do moravských jeskyní (autor Martin Kříž a František Koudelka)

Pověst:
K Čertovu mostu se váže pověst o Jurovi, který šel z hladu pytlačit, ale protože ho pán z hradu Blanseka přistihl při činu, musel mu Jura jako výkupné před jistou smrtí přinést z Čertova mostu mláďata divokých orlů. Toto místo však mělo hroznou pověst a všichni ho odrazovali. Jurovi ale nic jiného nezbývalo. Poradila mu bába ze skal, která mu dala křížek proti běsům a hůl, kterou měl zkrotit staré orly. Dala mu rady, ať si nic jiného odtamtud nebere. Jura ji poslechl a i když se děly hrůzostrašné věci a orlí hnízdo bylo plné pokladů, vzal pouze mláďata orlů, které donesl hradnímu pánovi. Ten, když se dozvěděl o pokladech, tak se na Čertův most vydal, ale tam bídně zahynul. Zato Jura žil spokojeně s maminkou a ještě vnukům vyprávěl, co se mu přihodilo.


Čertův most v roce 2021

Zdroje:
Více fotografií na Wikimedia Commons.

 

Poslední aktualizace 09. dubna 2023 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist