Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 408
Na 12. července 1926 bylo naplánováno položení základního kamene Masarykovy zotavovny ve Střelčí. Z neznámé příčiny však byla stavba základů přerušena a celý projekt byl přesunut do kopců nedaleko železniční zastávky Babice nad Svitavou. Stavba zde byla dokončena v roce 1930.


Plánovaná Masarykova zotavovna u Adamova na dobové pohlednici (nakladatel Vl. Chroust)

Léčebna nejdřív sloužila jako ozdravovna pro chudé studenty a učně, poté jako hotel. V roce 1938 se z ní stalo plicní sanatorium, a to díky poloze v čistém údolí řeky Svitavy. V roce 2001 se léčebna stala součástí fakultní nemocnice Brno a proměnila se na Léčebnu dlouhodobě nemocných. V létě 2011 měla pětaosmdesát lůžek. Ročně tam bylo hospitalizováno přes čtyři sta lidí. Dále byla rozdělena na 3 oddělení, na každém jeden lékař, osm sester a šest sanitářek.
Od 1. září 2011 byla LDN uzavřena. Důvodem byl zákaz Hasičského záchranného sboru JmK provozovat nadále tuto budovu pro nynější účely. Zrušení zákazu by si vyžádalo vysoké investice do rekonstrukce historické budovy, které se pohybují v řádu desítek až stovek miliónů korun a které zřizovatel nemocnice nemá v současné době k dispozici. Lékaře a sestry převzala mateřská Fakultní nemocnice Brno, pacienty jiná zařízení, nebo si je k sobě musely vzít rodiny.


Budova jako plicní sanatorium v roce 1940 (autor neznámý)

Dlouhodobý nezájem kupujících o budovu způsobuje její chátrání. Stává se jak terčem vandalů, zlodějů, ale i urbexerů. Vše co se dalo rozkrát se rozkradlo. Dvakrát denně k budově dojíždí hlídací služba, nepřetržitou službu není Fakultní nemocnice Brno schopná zajistit.


Pustnoucí budova v prosinci 2016

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova, s. 63.
VONDROVÁ, Jana. Léčebna nabízela útěchu. Nyní dům chátrá a nikdo ho nechce [online]. [cit. 2016-05-05]. Dostupné z: <http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/lecebna-nabizela-utechu-nyni-dum-chatra-a-nikdo-ho-nechce-20140515.html>
Bez uvedení autora. Fakultní nemocnice Brno zavře LDN v Bílovicích nad Svitavou [online]. [cit. 2016-05-05]. Dostupné z: <http://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/z-domova/fakultni-nemocnice-brno-zavre-ldn-v-bilovicich-nad-svitavou-459507>

 

Poslední aktualizace 11. dubna 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist