Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Vranov
Obec Vranov (německy Wranau) se nachází cca 3 km severozápadně od adamovské železniční zastávky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365. Vranov je už od 15. století známým poutním místem. Jeho součástí je i klášter paulánů s velkou klášterní zahradou.
V roce 1703 byl postaven chudobinec barokního stylu pro staré pracovníky knížecích hamrů v Adamově a Josefově (číslo popisné 10). Později využívána jako hospoda.


Budova číslo popisné 10 ve Vranově, bývalý chudobinec a hospoda

Roku 1784, za josefínských reforem, byl klášter zrušen, později však byl opět navrácen svému účelu. V současnosti zde řád buduje rozsáhlý objekt pro poutníky a kněze - Mezinárodní duchovní centrum.

Zajímavosti v obci:
– kostel Narození Panny Marie – s výstavbou kostela souvisí jedna z místních pověstí.
– Liechtenštejnská hrobka – původní hrobka rodu přestala kapacitně vyhovovat a tak bylo rozhodnuto o jejím rozšířením. Vstup do hrobky byl vyřešen mohutným klasicistním portálem se čtyřmi dórskými sloupy a trojúhelníkovým štítem. Její přestavba probíhala v letech 1817 až 1821 podle knížecího architekta Karla Engela.


Vstup do hrobky

– vranovský klášter – stavěn v letech 1626 až 1633 v bezprostřední blízkosti čerstvě dostavěného kostela. V klášteře se usadili členové řádu Sv. Františka z Pauly. Roku 1784 císař Josef II. klášter, jako řadu jiných, zrušil. Inventář byl rozprodán v dražbě, klášter zbořen a pouze jeho západní křídlo ponechán jako farní budova. V roce 1992 se původní klášterní řád vrátil s úmyslem klášter obnovit. V roce 2000 bylo dostavěno jeho jižní křídlo, do roku 2004 bylo dostavěno také východní a severní křídlo.
– památník obětem první světové války – nachází se u budovy městského úřadu. Na desce, která je ohraničena hrubě otesanými kameny, je uvedeno patnáct jmen místních obyvatel, kteří zemřeli v průběhu první světové války.
– základy kostela Svaté Barbory – byl rozbořen s areálem paulánského kláštera roku 1787.


Pohlednice z počátku 20. století s vranovskými motivy (nakladatel J. N. Derka)


Pohled na Vranov ze západu

 

Poslední aktualizace 28. července 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist